Słowa łączące, czyli prosty przepis na poprawę czytelności tekstu

Słowa łączące lub inaczej słowa przejściowe to często pomijany aspekt, gdy myślimy o optymalizacji tekstów pod kątem SEO. Mimo że wtyczka Yoast SEO woła do nas nieubłaganie: daj mi więcej słów łączących! – zazwyczaj omijamy ten alert wielkim łukiem. Dlaczego? Często po prostu nie wiemy, czym te słowa łączące są. Zresztą komu chciałoby się je wplatać do tekstu, skoro jest już gotowy? Robota głupiego.

Powiem szczerze, że sama podchodzę do słów łączących, jak do jeża, szczególnie jeśli chodzi o poprawki gotowego tekstu. Staram się jednak o nich myśleć już w czasie pisania. Gdy zapamiętasz, o które wyrażenia chodzi, używanie ich w tekście będzie przychodzić bardziej naturalnie. Chcę Ci to ułatwić, dlatego przygotowałam krótki poradnik z listą najpopularniejszych słów łączących.

Słowa łączące, słowa przejściowe, słowa tranzytowe, przejściówki – co to w ogóle jest?

W języku angielskim na słowa łączące mówimy transition words. Po polsku zamiennie używamy czterech wyrażeń: słowa łączące, słowa przejściowe, przejsciówki lub słowa tranzytowe.

Czym są słowa łączące? To nic innego, jak połączenia – słowa mosty pomiędzy wyrazami i zdaniami. Łączą postawioną tezę z oceną i nadają zdaniom zrozumiałego tonu. Dzięki nim tekst jest płynny i bardziej czytelny dla odbiorców. W spójny sposób prowadzą czytelnika od zdania do zdania. Na szczęście zazwyczaj używamy ich intuicyjnie. Choć zdecydowanie łatwiej przychodzi nam to w języku mówionym niż pisanym.

Słowa łączące a SEO

Po co w ogóle używać słów łączących? Przede wszystkim wpływają na jakość naszego tekstu. Płynne treści, o logicznej konstrukcji czyta się lepiej. Sprawą drugorzędną, jednak równie ważną, jest optymalizacja tekstów pod SEO.

Nie od dziś wiadomo, że algorytmy Google kochają czytelne teksty. Właśnie dlatego doceniają teksty z dużą liczbą słów i wyrażeń łączących.

Słowa przejściowe YOAST SEO

O słowach przejściowych najczęściej dowiadujemy się z wtyczki Yoast SEO. To ona, w zakładce CZYTELNOŚĆ, pokazuje nam, czy w danym tekście mamy wystarczającą liczbę wyrażeń łączących. Jak wygląda komunikat o słowach przejściowych w Yoast SEO? Poniżej przykład.

słowa łączące screen - wtyczka Yoast SEO

Ile słów łączących powinno pojawić się w treści, żeby lampka Yoast SEO zapaliła się na zielono?

  • 30% słów łączących w tekście zapewni Ci zieloną lampkę
  • 20% słów łączących – pomarańczową

Rodzaje słów łączących

Słowa łączące możemy podzielić na kilka kategorii, które warto znać, aby lepiej zapamiętać poszczególne wyrażenia. Na poniższej liście znajdziesz najpopularniejsze słowa łączące. 

Słowa łączące możemy podzielić na kilka kategorii.

PODOBIEŃSTWO: też, w ten sam sposób, tak jak, tak też, podobnie do

KONTRAST: w przeciwieństwie do, z jednej strony … z drugiej strony, mimo to, przeciwnie, pomimo, podczas gdy, w opozycji do

SEKWENCJA: pierwszy, drugi, trzeci, następny, potem, w końcu

CZAS: po, później, nareszcie, przed, obecnie, w trakcie, wcześniej, zaraz, później, tymczasem, teraz, ostatnio, jednocześnie, później, potem

PRZYKŁAD: na przykład, mianowicie, konkretnie, aby zilustrować

PODKREŚLENIE: nawet, w rzeczywistości, oczywiście, naprawdę

MIEJSCE: powyżej, obok, poniżej, poza, tutaj, z przodu, z tyłu, w pobliżu, tam, w sąsiedztwie

PRZYCZYNA I SKUTEK: odpowiednio, w konsekwencji, stąd, więc, w związku z, dlatego, ze względu, ponieważ

DODATKOWE WSPARCIE, DOWODY: dodatkowo, znowu, także, a także, poza tym równie ważne, dalej, na dodatek, wtedy

WNIOSKI, PODSUMOWANIE: na zakończenie, w końcu, w końcowej analizie, w sumie, podsumowując, reasumując, na koniec, wnioskując, konkludując

NACISK: z pewnością, jeszcze bardziej, godne uwagi, przede wszystkim, niewątpliwie, bezsprzecznie, na pewno, bez wątpienia

Słowa łączące, które rozpoznaje wtyczka Yoast SEO

Jakie słowa łączące rozpoznaje Yoast SEO w Polsce? Mam dobrą wiadomość. Twórcy wtyczki udostępniają szczegółowe informacje na ten temat. Narzędzie niestety nie rozpoznaje wszystkich wskazanych powyżej wyrażeń. Na liście twórc YS jest ich trochę mniej. Szczegółowe informacje, które są regularnie aktualizowane, znajdziesz w tym miejscu: polskie słowa łączące Yoast Seo.

Czy warto używać słów łączących w tekstach?

Zastanawiasz się, czy naprawdę trzeba używać słów łączących w tekście, aby osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarce? Mam dobrą wiadomość. Dążenie do zielonych lampek w Yoast SEO możesz traktować z przymrużeniem oka. Pamiętaj jednak, że wyrażenia przejściowe pozytywnie wpływają na jakość tekstów.

Kiedy warto sprawdzić swój tekst pod kątem zagęszczenia słów przejściowych

  • Gdy czujesz, że Twój tekst jest trochę wymęczony.
  • Masz problem z płynnym pisaniem.
  • Zdania nie tworzą logicznej całości.
  • Uczysz się pisać i chcesz, aby Twoje teksty były bardziej czytelne i atrakcyjne dla odbiorców.
  • Gdy tworzysz teksty storytellingowe.

Przydatne? Daj znać w komentarzu, czy zwracasz uwagę na liczbę wyrażeń łączących w tekstach? Starasz się zapalać zielone lampki w Yoast Seo, czy traktujesz jej wytyczne z pewnym dystansem?

Podziel się tym artykułem:

[apss_share]
katsin copywriter autor tekstów

Autor: Kasia Grzech

Jestem copywriterem. Przy pomocy skutecznych tekstów pomagam moim Klientom zbudować silny wizerunek marki. Na moim blogu podpowiadam jak pokochać pisanie.  

Kasia Grzech
Kasia Grzech

Copywriterka i content writerka z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specka od tekstów sprzedażowych i treści SEO. Zaczynałam od pisania recenzji teatralnych, dziś mam ciary na rękach, oglądając wyniki moich klientów w Google Analytics.

Artykuły: 39

Dodaj komentarz